Zmije pripadaju razredu gmazova - reptila, ali nisu sve otrovne.
Otrov zmijama služi ponajviše za savladavanje plijena, ali ima i digestivnu funkciju (pomaže da bolje probavi hranu - plijen).
S obzirom da zmije svoj plijen gutaju u jednom komadu, otrov im također služi kako bi razgradnja plijena počela već u ustima i tim im olakšala probavljanje plijena u jednom komadu.
Zmiju ne treba loviti jer to rezultira najčešće dodatnim ugrizom.
U Hrvatskoj najviše ugriza ima u proljeće i ljeto jer su tada zmije najaktivnije.
U Hrvatskoj, za ljude, su opasne dvije vrste zmija:
- POSKOK - naročito je opasan krajem kolovoza kada se penje na granje drvlja i drveća jer je u potrazi za mladim pticama, odnosno plijenom.
- RIĐOVKA – često se zamjenjuje sa NEOTROVNOM smukuljom jer su slične boje i šara (u priloženim slikama možete vidjeti: poskoka - gornja slika, riđovku - srednja slika i neotrovnu smukulju - zadnja, donja slika)
UGRIZ ZMIJE
Na mjestu ugriza vide se dvije ranice, a ponekad i samo jedna. Sam ugriz ne znači da je zmija pustila otrov (čak u 22% dokazanih ugriza, nema znakova otrovanja)
ZNAKOVI OTROVANJA
- Vrtoglavica
- Mučnina i povraćanje
- Bol i oteklina na mjestu ugriza
- Otok limfnih čvorova u preponama kod ugriza u nogu ili u pazduhu kad je ugriz u ruku
- Šok (najopasnija posljedica ugriza)
POSTUPAK
- Ugrižena osoba treba mirovati
- Imobilizirati nogu ili ruku na kojoj je ugriz (tako usporavamo širenje otrova u organizam)
- Brz prijevoz do bolnice
- Vrlo ozbiljna trovanja su rijetka, a smrtni su slučajevi gotovo nepoznati ako se liječenje obavi u roku od 6 do 10 sati od trenutka ugriza!!!
NE!!!!!
- NE podvezujte ugriz
- NE zarezujte ranicu
- NE isisavajte otrov
- NE stavljajte led na mjesto ugriza
- Ne ubrizgavajte antiserum (protuotrov) bez liječničkog nadzora jer ta odluka može biti opasnija od samih simptoma. ZAŠTO??? Jer, u osobama osjetljivim na serum razvija se reakcija - ANAFILAKTIČKI ŠOK, koja može biti smrtonosna!